Haber

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Eswatini Krallığı’na resmi bir ziyarette bulunacak

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Afrika’da adayı tanıyan ve Çin ile diplomatik bağları bulunmayan tek ülke olan Eswatini Krallığı’na resmi bir ziyarette bulunacak.

İkili diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 55. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Eswatini’ye gitmeden önce basına açıklamalarda bulunan Tsai, Eswatini’nin uluslararası alanda Tayvan’ı destekleyen dost bir ülke olduğunu belirtti.

“Eswatini’nin Tayvan’ı destekleme konusundaki sürekli duruşu bize güven ve güç veriyor.” Tsai, Tayvan’ın uluslararası alanda istikrarlı bir güç olarak tanınma yolunda “sağlam ve emin adımlar” attığını söyledi.

Tayvan lider ofisinden yapılan açıklamada, 5-8 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen bu ziyaretin, kalıcı dostluğu pekiştirmeyi ve sürdürülebilir iş birliğini geliştirmeyi amaçladığı belirtildi.

Açıklamada, Tsai’nin ziyaret kapsamında Tayvan-Eswatini ilişkilerinin kuruluşunun 55. yıl dönümü şerefine Kral III. Mswati tarafından verilecek yemeğe katılacağı ve çeşitli anlaşmaların imzalanacağı duyuruldu.

Tayvan-Esvatini ilişkileri

Daha önce 2016 yılında Eswatini’yi ziyaret eden Tayvan lideri Tsai’nin bu ziyaretinin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz ay 15. BRICS Zirvesi kapsamında Afrika’ya yaptığı ziyaretin hemen ardından gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949 yılından bu yana fiilen bağımsızlığa sahip. Çin anakarası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık halen devam ediyor.

Eswatini, dünya çapında Tayvan’ı tanıyan ve Çin ile diplomatik ilişkisi olmayan 13 ülkeden biri.

Burkina Faso’nun 2018’de Pekin hükümetini tanımasının ardından Eswatini, Afrika’da Tayvan’ı tanıyan tek ülke olmaya devam ediyor.

Tayvan Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre Eswatini ile ikili ticaret hacmi 2021 yılında 18 milyon dolara yaklaştı. Ayrıca Tayvan, Eswatini’de altyapı, sağlık ve tarım alanlarında birçok yardım projesi yürütüyor.

haber-can.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin En iyi Hizmeti Sunan Hizmet Ofisi Firmaları Bulmak ücretsiz ve kolaydır
Başa dön tuşu